bilgisayarın donmaması için ne yapmalıyım

Sık bilgisayar kullanan özellikle biz internet kullanıcıları için bilgisayarların donması her zaman başımıza gelen olaylardan biridir. Bu durum kimi zaman bilgisayarın donanımından kimi zaman ise yazılımların şişmesinden ve bilgisayarı yavaşlatmasından kaynaklanır. Bilgisayarı hızlandırmak veya donmaları önlemek için bir çok yol vardır. Bilgisayarın donanım durumuna da bağlı olması bir tarafa elimizden geldiğince bilgisayarın işlevlerini daha rahat yapabilmesini sağlayan yazılımlar bulunur. Bu yazılımları kullanarak bilgisayarı ve işletim sistemini hızlandırabilir, gereksiz yazılımları ve yazılım araçlarını devre dışı bırakabilir ve internette yüklediğimiz onlarca hatta yüzlerce gereksiz veriyi temizleyerek yine bilgisayarımızın güçlenmesine yardımcı olabiliriz.

Peki nedir bu yazılımlar ve ne yaparlar?

1 – Disk temizleme programları :
Bu programlar harddiskimizde gereksiz yer işgal eden binlerce veriyi tarayıp kaldırır veya etkisiz hale getirir. Bu sayede bilgisayarın bir nebze rahatlamasını sağlarlar.

2 – Reg temizleme yazılımları :

işletim sisteminde verilerin sayısal olarak kayıt edildiği ve çalışması için gerekli bir çok veriyi depolayan ve sunan bir sistem bulunur. Buraya regedit kayıtları denir. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan hemen her sistem dosyasının kaydı burda olduğu gibi tüm programların kayıtları da burada tutulur. İşte reg temizleme programları burada olan gereksiz bir çok veriyi temizler ve sistemin rahatlamasını sağlar.

3 – Temp temizleme programları :

İnternete bağlı olduğumuz ve gezindiğimiz süre içerisinde bir çok web sitesine girer yararlı yararsız bir çok içeriği okur veya görürüz. Bu süre içerisinde girdiğimiz web sitelerinden bilgisayarımıza çeşitli veriler yazılır.. çerezler ve temp dosyaları adı verilen resim, java, information vs veriler de yine bilgisayarımıza yazılır. Temp temizleme programları ise bu gereksiz ağırlık yapan verileri temizlemeye yarar.

4 – Ekran kartı optimizasyon programları :

Ekran kartımız günümüz şartlarına göre eski kalmış olabilir, veya yeni olmasına rağmen istediğimiz performansı vermeyebilir.. İşte bu durumlarda ekran kartının çalışmasını kolaylaştıracak bir çok ekran kartı yardımcı programları vardır. Bunları kullanarak ekran kartını optimize edebilir ve daha rahat çalışmasını sağlayabiliriz.

ve yukarda saymadğım bir çok etken bilgisayarın yavaşlamasına ve donmasına neden olabilir.

Ne yapmalıyız?

Advenced Systemcare adlı yazılım yukarıda saydığım ilk 3 adımı ve daha fazlasını yapan ve bilgisayardaki gereksiz tüm verileri temizleyen bir yazılımdır. Bu yazılımı kullanarak bilgisayarınızdaki gereksiz tüm verileri bir çırpıda temizleyebilirsiniz.

Advenced Systemcare adlı yazılımı BURADAN indirebilir ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Share this post:

Recent Posts